Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

ul. Racławicka 23, 41-506, Chorzów; tel: (32) 241-54-39, (32) 770-01-57, fax: (32) 770-01-57; email: porpsyped-sekretariat@o2.pl

Get Adobe Flash player

Praca Mystery Shopping polega na dokonywaniu obserwacji, pracowników odpowiedzialnych za obsługę klienta w sklepach, punktach usługowych, bankach itp. Obserwacje te mogą być dokonywane w trakcie codziennych, rutynowych wizyt w danym punkcie, np. przy okazji dokonywania zakupów w danym hipermarkecie, lub też w trakcie specjalnie zaplanowanych wizyt w wyznaczonym punkcie. Najczęściej tajemniczych klientów zatrudniają przede wszystkim duże sieci handlowe, salony samochodowe, firmy ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne a nawet stacje paliw i sklepy AGD.
Poziom obsługi klienta jest niezmiernie ważnym czynnikiem, a także podstawą budowania więzi z klientem, która oczywiście przekłada się na wielkość sprzedaży. Jeszcze kilkanaście lat temu niezadowolony klient mógł tylko zaznaczyć swoje niezadowolenie poprzez książkę skarg i zażaleń. W dzisiejszych czasach, gdy konsumenci są coraz bardziej wymagający i mniej wyrozumiali wobec wszelkich uchybień, szczególnie związanych z obsługą - oceną pracowników sklepu, sposobem ich pracy, fachowością, zaangażowaniem oraz podejściem do klienta zajmuje się pracownik fachowiec zwany mystery shopping (tajemniczy klient).
Mystery shopping to osoba, która powinna posiadać minimum wykształcenie średnie. Poza tym musi znać się dobrze na obsługę komputera oraz mieć prawo jazdy kat. B. Mile widziane jest też doświadczenie w zakresie badań marketingowych. Mystery shopping powinien również cechować się m.in.: komunikatywnością, wysoką kulturą osobistą, rzetelnością i uczciwością, a także dużą spostrzegawczością. Zawód ów ma charakter pracy dodatkowej, dorywczej. Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa zlecenia, umowa o dzieło lub umowa o współpracy. Wysokość gratyfikacji uwarunkowana jest od wizyt - jedna wizyta tajemniczego klienta wynosi od 20 zł netto i zależy od stopnia skomplikowania i czasochłonności wizyty.