Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

ul. Racławicka 23, 41-506, Chorzów; tel: (32) 241-54-39, (32) 770-01-57, fax: (32) 770-01-57; email: porpsyped-sekretariat@o2.pl

Get Adobe Flash player

NOWY SEZON 20017/2018

We wtorek 3.10.2017r. wszystkie dzieci ze świetlicy pojechały do Katowic do kina na film pt. „Tarapaty”. Dzieci przyszły na zbiórkę w świetlicy o godz. 15.00, niektóre później, ale wyjechaliśmy busem punktualnie o godz. 16.15. Podróż szybko minęła i wkrótce wchodziliśmy do sali kinowej na seans. Film był opowieścią – o przyjaźni i przygodzie – której bohaterką była 12 – letnia Julka. Razem z Olkiem przeżywają historię z poszukiwaniem skarbu. Film trzyma w napięciu, złodziejska szajka staje na drodze młodym tropicielom tajemnic. Zakończenie filmu jest prawdziwą niespodzianką. Wszystko kończy się szczęśliwie, a młodzi przyjaciele triumfują.

Dzieci wyszły zadowolone z sali kinowej, film nie zawiódł ich oczekiwań. O godz. 19.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną i około 19.30 znaleźliśmy się pod świetlicą. Stąd dzieci odebrali rodzice albo same podążyły do domów.

Wkrótce do kina wybierze się grupa p.Sławka.

ZAKOŃCZENIE ROKU – CZERWIEC 2017

W środę 21.06.2017r. wszystkie dzieci ze Świetlicy przyszły ok. godz. 15.00 na uroczystość Zakończenia Roku. O godz. 15.15 odbyło się wręczanie dzieciom dyplomów i upominków – wszyscy otrzymali dedykacje, podsumowujące cały miniony rok szkolny, z życzeniami słonecznych i radosnych wakacji. Wkrótce potem zaczęliśmy się zbierać do wyjścia, bo tradycyjnie już w planie była wycieczka do kina. Pod Świetlicą czekał na nas bus, którym udaliśmy się do Cinema City w Katowicach. Dzieci młodsze poszły na seans filmu animowanego – „Smerfy” o 16.30, a starsze na „Piratów z Karaibów” o 16.40. Młodsza grupa wcześniej wyszła z sali kinowej i ,czekając na grupę p.Sławka, zajęła się zabawą i jedzeniem lodów. Około godz. 19.00 pojawił się p.Sławek ze swoimi podopiecznymi i razem wyszliśmy z kina, by wsiąść do busa i udać się w drogę powrotną. Wszyscy mieli dobre humory i świeże wrażenia z projekcji, które się dzieciom podobały. Pod Świetlicą byliśmy ok.19.30 i stąd dzieci udały się do domu. Tak zakończył się rok szkolny 2016/2017. Niektóre dzieci będą jeszcze uczęszczać na dyżury wakacyjne /zajęcia świetlicowe w godzinach przedpołudniowych/.

OSTATNI WYJAZD DO BIBLIOTEKI 2016/17

W poniedziałek grupa dzieci młodszych ze Świetlicy wybrała się do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na zajęcia edukacyjno – terapeutyczne. Pogoda dopisała, mogło być nawet trochę chłodniej. Dzieci przyszły na zbiórkę o godz. 15.00 do świetlicy, by już o 15.30 wyruszyć w drogę. Podróż do Katowic przebiegła sprawnie. W bibliotece byliśmy punktualnie i wkrótce rozpoczęły się zajęcia. Były to zajęcia arteterapeutyczne z elementami biblioterapii. Dzieci wysłuchały bajek, czytanych przez prowadzącą zajęcia, na temat optymistycznego i pesymistycznego stosunku do życia. Następnie dzieci wykonały prace techniką orgiami. Były to „rybki”, które nasi podopieczni ozdobili i nakleili na kolorowe arkusze brystolu. Niektóre dzieciaki zdążyły również wykonać „żółwiki”. Dzieciom podobały się zajęcia /jak zwykle w Bibliotece/, ale czas biegł szybko i musieliśmy się pożegnać, życząc sobie udanych wakacji. W drodze powrotnej mieliśmy przygody /m.in. blokada linii tramwajowej/, w związku z czym pod świetlicę dotarliśmy dopiero ok. 19.30. Ale deszcz nas nie złapał, więc wszystko skończyło się dobrze. Przed nami jeszcze uroczystość Zakończenia Roku i ostatnia wycieczka…

WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

b_500_375_16777215_0___images_do_pobrania_picasa.jpg

DZIEŃ RODZINY 2017

W środę 31.05.17. wszystkie dzieci ze Świetlicy wraz z rodzicami bądź opiekunami i rodzeństwem przybyły na Familiadę, obchodzoną z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca. Spotkanie rozpoczęło się w sali Klubu Seniora w budynku CPS. Pan Sławek przywitał zebranych, składając życzenia i rozpoczął zabawę. Najpierw, dla podniesienia energii i wprowadzenia się w radosny nastrój, odbyła się zabawa pt. „Sałatka owocowa”, polegająca na szybkim zamienianiu się miejscami na podane hasło. Zrobiło się od razu bardzo wesoło, a następna zabawa wzbudziła jeszcze większe emocje. Polegała ona na wykonywaniu trójkami /stojąc w kręgu/ określonych ruchów / „pralka”, „mikser”, „toster”/. Kto nie miał refleksu, ten odpadał. I ta zabawa wzbudzała gromki śmiech i rozbawienie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni lizakami. Na koniec Tomek z grupy p.Sławka poprowadził „Wyspę”. Odgadnięcie zasady gry pozwalało uczestnikom opuścić salę i udać się na poczęstunek. Po emocjonującej rozgrywce reszta „wyspiarzy” wzięła krzesła i poszła do sali wielofunkcyjnej w świetlicy, gdzie zaczęła się część biesiadna. W menu królowały sałatki /był to „Dzień sałatki”/, można było napić się kawy, herbaty czy soku, zjeść owoce, pochrupać coś itp. Dzieci otrzymały batoniki, a rodzice ozdoby wykonane przez naszych podopiecznych w Osikowej Dolinie. Rozdane zostały ankiety dla rodziców i ulotki informujące o głosowaniu w ramach projektu „To dla mnie ważne”. Potem odbyła się jeszcze zabawa w zagadki – quiz dla dzieci, który prowadziły p.Isia, p.Kasia i p.Agnieszka. Dzieci zostały również poddane próbie zjedzenia cytryny bez robienia kwaśnych min. Ostatnia z przewidzianych konkurencji /ruchowa, w parach dla rodziców i dzieci/ nie odbyła się z braku czasu. Całość spotkania przebiegała w serdecznej, rodzinnej atmosferze, był czas na rozmowy i wymianę wrażeń. Potem solidarnie wzięliśmy się za sprzątanie i ok. 18.30 nastąpiło pożegnanie.

b_500_375_16777215_0___images_do_pobrania_wycieczka.jpg

WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

W sobotę 3.06.17., w piękny, słoneczny dzień, wszystkie dzieci ze Świetlicy wybrały się na całodniową wycieczkę do Częstochowy. Od godz. 7.45 dzieci zbierały się pod świetlicą, po godz. 8.00 przyjechał bus i ruszyliśmy w drogę. W Częstochowie byliśmy trochę przed czasem i chwilę czekaliśmy na wejście do Muzeum Produkcji Zapałek. Wizyta w starej fabryce robiła wrażenie. Oprowadzający nas pan mówił z pasją o historii tego miejsca, które jest jedynym takim na świecie. Dzieci obejrzały również dwa filmy, a na koniec poszły do sklepiku z pamiątkami, co je bardzo ucieszyło. Bardzo zabawna i ciekawa była również wystawa rzeźb z zapałek. Następnym punktem programu było Muzeum Kolejnictwa. Byliśmy trochę zawiedzeni, że nie można było zobaczyć starych lokomotyw. Dzieci wysłuchały opowieści przewodników, dotknęły starych przedmiotów, takich jak telefony, maszyna do pisania czy telegraf i stamtąd dość szybko ruszyliśmy w dalszą drogę. Przybyliśmy do Parku Miniatur Sakralnych. Atrakcją dla dzieci był tutaj park linowy. Po zabawie zwiedziliśmy park. Była godz. 13.00 i żar lał się z nieba, niektóre dzieci nie wytrzymywały tego upału i uciekały na ławeczki do cienia. Spacer po parku był interesujący, miniatury były solidnie wykonane, a przewodnik miał dużą wiedzę i barwnie opowiadał. Dzieci były już jednak zmęczone i głodne. Poszliśmy więc ok. 14.00 na obiad. Potem był czas na zakup pamiątek, następnie zebraliśmy się w drogę powrotną. Podróż skończyła się o 16.30 pod świetlicą. Tutaj dzieci rozeszły się do domów. Tak zakończyła się nasza finałowa wycieczka.

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA  NAGRÓD W KONKURSIE PLASTYCZNYM

W czwartek 25.05.2017r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Mówię: Nie! krzywdzeniu innych. Razem przeciwko agresji”, zorganizowanego przez Dział Socjoterapii Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Chorzowie dla uczniów chorzowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na konkurs wpłynęło blisko 100 prac, głównie ze szkół podstawowych, druga edycja miała więc większy odzew niż pierwsza, co nas bardzo cieszy.

Spotkanie rozpoczęło się po godz. 11.30 w siedzibie Poradni przy ul.Racławickiej 23. Odbyło się w sali konferencyjnej, w której także można było podziwiać wystawę prac laureatów. Nie wszyscy z nagrodzonych i wyróżnionych mogli przybyć na tę uroczystość, jednak obecna była ponad połowa zaproszonych. Przypominamy, że laureatami zostali: w kategorii szkół gimnazjalnych – Wiktoria Sowa z Gim. nr 4, Natalia Sitek, Sandra Klabisz i Patrycja Pogoda z Gim. nr 2; w kategorii szkół podstawowych – kl.4 – 6: Anna Skop z SP nr 21, Marta Wiechoczek z SP nr 12, Paulina Kacprzycka z Działu Socjoterapii, Anna Jagodzińska z Działu Socjoterapii i Karolina Siemieniak z SP nr 32; w kategorii SP – kl.1 – 3: Martyna Pietrzyk z SP nr 12, Marco Jagodziński z Działu Socjoterapii, Antoni Wolff z SP nr 12, Michalina Ligocka z SP nr 25 i Martyna Kozłowska z SP nr 1.

Gospodarzem spotkania była p.dyrektor Poradni Irena Świerczyńska, przybyli również jurorzy konkursu w osobach p.Ireny Czarnoty – metodyka plastyki i p.Mariana Knoblocha – artysty malarza. Po przywitaniu zebranych dyr.Świerczyńska pogratulowała serdecznie dzieciom i młodzieży, a także ich opiekunom – nauczycielom. Wyraziła swoją radość z faktu, że trudny temat przemocy w relacjach międzyludzkich znajduje oddźwięk wśród młodego pokolenia i poprzez twórczość może być unaoczniony innym, którzy nie pozostaną obojętni na krzywdę i niesprawiedliwość. Głos zabrała także p.I.Czarnota, która podkreśliła, że laureaci szczerze i autentycznie podeszli do tematu, dzięki czemu powstały prace oryginalne i wyraziste w swoim sprzeciwie wobec różnych form agresji: fizycznej, słownej, seksualnej…

Po tych słowach nastąpiła ceremonia wręczenia nagród i dyplomów młodym artystom oraz podziękowań dla ich opiekunów. Nasi laureaci otrzymali przybory do twórczości plastycznej oraz coś do łasuchowania. Odbył się również poczęstunek, rozmowy z laureatami, wymiana wrażeń, a także sesja zdjęciowa. Spotkania zakończyło się przed godz. 13.00. Było to dla wszystkich obecnych miłe i emocjonujące przedpołudnie. Prace nagrodzonych będą prezentowane szerszej publiczności w siedzibie Poradni.

ZAPRASZAMY GALERIA ZDJĘĆ

NIEDŹWIEDŹ WOJTEK

W poniedziałek 15.05.17. dzieci z młodszej grupy wybrały się na zajęcia do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Nasi podopieczni przyszli na zbiórkę o godz. 15.00 w Świetlicy /niektóre dzieci wcześniej, bo miały zajęcia indywidualne/. Przed 15.30 wyszliśmy na przystanek autobusowy, a potem w rynku przesiedliśmy się na tramwaj. Zajęcia w bibliotece zaczęły się o 16.30. Tym razem były to zajęcia biblioterapeutyczno – edukacyjne z pokazem slajdów, a dotyczyły misia, który stał się maskotką, a właściwie przyjacielem żołnierzy z armii gen. W.Andersa. Niedźwiedź ten miał na imię Wojtek. Dzieci wysłuchały barwnej opowieści o jego życiu i przygodach na szlaku bojowym. Była to fascynująca historia, a szczególnie wzruszające było to, że miś pomagał żołnierzom podczas walk nosząc pociski. Dzieci wysłuchały z zaciekawieniem wszystkich informacji o perypetiach wojennych i powojennych Wojtka, który swoją karierę zakończył w ZOO. Był to wyjątkowy zwierzak, któremu po wojnie wystawiono nie jeden pomnik. Na koniec dzieci narysowały to, co najbardziej zapadło im w pamięć, najbardziej poruszyło. Były to szczególnie ciekawe zajęcia. Około godz. 17.45 musieliśmy się pożegnać i wyszliśmy na przystanek tramwajowy, skąd dotarliśmy do rynku w Chorzowie. Tu kilkoro dzieci zostało odebranych przez rodziców, z resztą grupy autobusem udaliśmy się pod świetlicę, gdzie wycieczka zakończyła się. Był to udany dzień, pogoda dopisała, wszystko odbyło się zgodnie z planem i rozstaliśmy się zadowoleni, myśląc już o następnej wycieczce, tym razem dalszej.

OSIKOWA DOLINA – maj 2017

W sobotę 20.05.2017r. wszystkie dzieci ze Świetlicy wyruszyły na wycieczkę do Koziegłów, do Osikowej Doliny. Dzieci przyszły punktualnie na zbiórkę pod Świetlicą o godz. 8.45. Wkrótce przyjechał bus i już parę minut po 9.00 byliśmy w drodze. Pogoda była w sam raz na podróż i na grilla, który był zaplanowany po warsztatach w Osikowej Dolinie. Przed 10.00 byliśmy na miejscu. Tradycyjnie w Osikowej zostaliśmy przywitani ciasteczkami, dzieci siedząc na dywanie w sklepiku odpowiadały na pytania p.Romana Noszczyka – szefa ośrodka. Rozmowa była wesoła, dzieci były grzeczne i pozytywnie nastawione. Potem zaczęły się warsztaty. Tym razem dzieci wykonywały z wiórków osikowych „serce” i „papugę”. Niektórzy z naszych podopiecznych byli tu po raz kolejny, niektórzy po raz pierwszy, ale wszystkim się podobało. Warsztaty zakończyły się ok. godz. 13.00. Następnym punktem programu był grill i zabawy w ogrodzie. Wprawdzie słońce zaczęło się trochę chować za chmurami, trochę pogoda zaczynała się zmieniać, ale było ciepło i nie padało. Dzieci z radością zażywały swobody w ogrodzie, potem zjadły kiełbaski i chleb ze smalcem, i znowu mogły biegać, grać w piłkę, a także bawić się z psem, czarnym labradorem  o imieniu Skiper. Były też koce, można było odpocząć, poleniuchować. Po godz. 14.40 zaczęliśmy się zbierać w drogę powrotną. Wyjechaliśmy o 15.00 i zgodnie z planem pod Świetlicą byliśmy z powrotem ok. godz. 16.00. Stąd dzieci rozeszły się do domów, w dobrych humorach i zadowolone z wycieczki.

b_500_375_16777215_0___images_do_pobrania_osikowa2017.jpg

BIBLIOTEKA PO WIELKANOCY

W poniedziałek 24.04.2017r. dzieci z grupy młodszej Świetlicy wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na zajęcia edukacyjno – terapeutyczno – wychowawcze. Dzieci przychodziły na zbiórkę w Świetlicy od godz. 15.00 /wcześniej jeszcze odbyły się zajęcia indywidualne dla niektórych dzieci/; przed 15.30 wyszliśmy na przystanek autobusowy. Pogoda nie zawiodła. W rynku chorzowskim przesiedliśmy się szybko na tramwaj do Katowic. Podróż nie dłużyła się i o 16.30 rozpoczęły się zajęcia. Dzieci obejrzały filmy animowane dotyczące problematyki zagrożeń, związanych z korzystaniem z komputerów. Po prezentacji rozpoczęła się rozmowa o wrażeniach i wnioskach – jak bezpiecznie używać komputera, Internetu i gier komputerowych. Na koniec dzieci narysowały to, co zapamiętały z zajęć. Czekała je także niespodzianka w postaci kolorowych gazetek z różnymi ciekawymi, atrakcyjnymi gadżetami. Dzieci ucieszyły się z podarunków, pięknie podziękowały za zajęcia i powoli zaczęliśmy się zbierać w drogę powrotną. Dojechaliśmy pod Świetlicę po 18.30, skąd dzieci rozeszły się do domów.

b_500_375_16777215_0___images_do_pobrania_w2017.jpg

WIELKANOC W ŚWIETLICY

W środę 5.04.2017r. wszystkie dzieci ze Świetlicy wraz z rodzicami bądź opiekunami i rodzeństwem przybyły do budynku przy ul.Kasprowicza 2 na Spotkanie Wielkanocne, połączone z warsztatami wiosennymi, które rozpoczęło się o godz. 16.00. Przybyła również Dyrekcja w osobach p.I.Świerczyńskiej i jej zastępcy. Po przywitaniu i złożeniu życzeń z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy /z krótką informacją o jubileuszu Poradni/ rozpoczęła się część warsztatowa. W tym roku zaproponowaliśmy naszym podopiecznym do wykonania stroiki na bazie wianków z naturalnych materiałów i słoiczków po jogurtach, do ozdobienia których uczestnicy mieli do dyspozycji najróżniejsze „precjoza” /rafię, sizal, piórka, sznurki, wstążki, drewniane ozdoby, „jajka” ze styropianu, „zajączki’ z filcu, zielone gałązki bukszpanu i wiele innych/. Wszyscy palili się do pracy twórczej, której efektem były najróżniejsze ozdoby na stół wielkanocny. Po zakończeniu pracy przed godz. 17.00 uczestnicy przeszli z Klubu Seniora /CPS/ do sali wielofunkcyjnej Świetlicy na skromny, acz urozmaicony poczęstunek, który wspólnymi siłami przygotowaliśmy. Było ciasto /od sponsora/, ciasteczka, cukierki, pierniki, kawa, herbata, napoje, soki, jajka faszerowane, jajka panierowane, sałatki, żurek, śledzie i inne. Dzieci otrzymały prezenty od Zajączka /czekolady/.

Odbył się, z braku czasu, tylko jeden z zaplanowanych konkursów – szukanie jajek, ukrytych w różnych miejscach w obrębie sal Świetlicy. Dzieci z zapałem tropiły wielkanocne symbole i dostawały nagrody. Był czas na rozmowy, na koniec przyszedł czas na sprzątanie, które poszło szybko, bo gramy w jednej drużynie. Pożegnaliśmy się serdecznie ok.18.30, żyjąc już atmosferą świątecznych przygotowań.

WYCIECZKA DO KINA

Był sobie pies.

W poniedziałek 20.02.17r. dzieci z grupy młodszej wybrały się na wycieczkę do kina w Katowicach. Dzieci bardzo cieszyły się, że zobaczą film fabularny z gatunku kina familijnego pt. „Był sobie pies”, który niedawno wszedł na ekrany. Tego dnia zbiórka w świetlicy rozpoczęła się o godz. 15.00, a wyjazd busem przed 16.00. W kinie byliśmy przed godz. 16.30 i po zakupach w „sklepiku” weszliśmy na salę kinową. Film nie zawiódł oczekiwań. Była to opowieść o psiej reinkarnacji. Bohater filmu opowiada swoją historię, w której losy ludzi ściśle łączą się z przygodami psa. Wierna psia dusza odbywa wędrówkę, by połączyć zakochanych kiedyś w sobie, a rozdzielonych przez fatum. Film wyciska łzy, jest wzruszający i ma szczęśliwe zakończenie, jak na familijne kino przystało. Seans skończył się o godz. 18.40. Dzieci wyszły zadowolone i nie kryły swych uczuć. Wkrótce znaleźliśmy się znowu w busie i ok. 19.15 byliśmy już pod Świetlicą. Stąd dzieci rozeszły się do domów, z rodzicami bądź samodzielnie.

W najbliższy wtorek 28.02 do kina idą dzieci z grupy starszej.

Bal karnawałowy 2017.

W poniedziałek 6.02. br. dzieci z młodszej grupy miały w Świetlicy bal karnawałowy. Zabawa rozpoczęła się po godz. 15.00 od prezentacji strojów i postaci, za jakie dzieci się poprzebierały. Każdy z uczestników tego konkursu otrzymał nagrodę. Następnie odbyło się wiele różnych zabaw i konkurencji, w których dzieci zdobywały słodkie upominki. Były konkurencje taneczne /„figury woskowe”, na najlepszego tancerza/, konkurs w podbijaniu piłeczki, wyścigi z piłeczką na talerzyku, „Chińczyk” poprowadzony przez wolontariuszkę – p.Gabrysię, rysowanie z zamkniętymi oczami, rzuty piłką do kosza, wyścig z patyczkami, układanie patyczków na czas i wiele innych. Dzieci bawiły się balonami, grały również na sali sportowej. Odbył się poczęstunek z ciasteczkami i napojami… Nasi podopieczni bawili się zgodnie i mieli wiele radości, każdy zdobył jakąś nagrodę. Bal zakończył się o godz. 18.30. Była to prawdziwie szampańska zabawa!

Spotkanie Wigilijne 2016

b_500_375_16777215_0___images_stories_wigilia2016.jpg

W środę 14.12.2016r. dzieci ze Świetlicy przybyły wraz z rodzicami bądź opiekunami i rodzeństwem na naszą świetlicową Wigilię. Tradycyjnie uroczystość ta odbywa się w formie warsztatów zimowych dla dzieci i rodziców oraz w formie biesiady, podczas której składamy sobie życzenia i wręczamy prezenty. W tym roku część pierwsza imprezy odbywała się w sali Klubu Seniora Centrum Pracy Socjalnej /na parterze/. Od godz. 15.30 nasi goście zbierali się przy stołach przygotowanych na warsztaty. Oczekiwaliśmy oficjalnych gości oraz Dyrekcji Poradni. Krótko po 16.00 spotkanie rozpoczęła p.Agnieszka od przywitania wszystkich zebranych, po czym oddała głos p.dyrektor I.Świerczyńskiej, która szczególnie powitała naszego gościa specjalnego p.Przewodniczącą Komisji Edukacji RM G.Kosińską – Jokel. Z kolei p.Kasia przedstawiła tegoroczny program warsztatów. W tym roku dzieci wykonywały bałwanki w dwóch wersjach oraz świąteczny stroik na wianku, wykorzystując najróżniejsze materiały: zielone gałązki, wstążki, ozdoby, rafię, sizal, piórka, brokat, filc itp. Pan Sławek krążył po sali z kamerą i nagrywał mini – wywiady /„za co lubisz Świetlicę, czym dla Ciebie ona jest?”/. Wszyscy inni pracownicy, a także wolontariuszki /Marta i p.Gabrysia/ pomagali i uwijali się między stolikami. Część warsztatowa zakończyła się ok.17.15 i wszyscy goście przeszli na pierwsze piętro do sali wielofunkcyjnej Świetlicy, gdzie odbył się poczęstunek. Sala pękała w szwach. Tutaj przekazaliśmy sobie świąteczne życzenia, następnie rozpoczęło się wręczanie prezentów. Dzieci wręczyły wykonane przez siebie aniołki p.Przewodniczacej oraz p.dyrektor i jej zastępcy. Przyszła również paczka z prezentami od dzieci dla rodziców – były to wykonane przez naszych podopiecznych w Osikowej Dolinie Mikołaje. Nasi milusińscy doczekali się także prezentów dla siebie w postaci paczek ze słodyczami i maskotek. Dla ich rodzeństwa także znalazły się podarunki. Wychowawcy przygotowali również niespodziankę dla rodziców /ozdoby z szyszek z życzeniami świątecznymi/. Równocześnie trwała biesiada, którą przygotowaliśmy wspólnie z rodzicami – każdy przyniósł coś na świąteczny stół: sałatki, pierniki, krokiety, śledzie, owoce, napoje, serwetki itd. Ciasto otrzymaliśmy od sponsora /podobnie jak paczki/. Wkrótce rozpoczął się też konkurs pt. „Kalambury”. Ochotnicy zadawali świąteczne zagadki, a ich koledzy i koleżanki zgadywali, otrzymując specjalne nagrody. Ten konkurs prowadziła p.Isia z Maksiem. Drugi konkurs prowadził p.Sławek. Pierwsza konkurencja polegała na śpiewaniu kolęd do mikrofonu, druga na zgadywaniu, co p.Sławek ma na myśli. Ta świąteczna i radosna atmosfera trwałaby jeszcze dłużej, ale niestety czas nas naglił i trzeba było wziąć się za sprzątanie. Wszyscy zgodnie pomagali sobie, jak na rodzinne święta przystało. Dzieci otrzymały też jeszcze ciasto do domów. Pożegnaliśmy się ok. godz. 19.00, życząc sobie powtórnie zdrowych i radosnych świąt oraz pomyślności w Nowym Roku.

Trolle

W środę 9.11.2016r. dzieci z grupy młodszej Świetlicy wybrały się na wycieczkę do kina na film animowany pt. „Trolle”. Zbiórka trwała od 15.00 – 15.30, a wyjechaliśmy ok. 15.40 busem – do Katowic. Kierownikiem wycieczki była jak zwykle p.Agnieszka, a opiekunami p.Kasia i p.Isia. Dzieciom dopisywały humory, cieszyły się i były grzeczne. W kinie byliśmy po 16.00 i spokojnie czekaliśmy na projekcję /gdy p.Agnieszka odbierała bilety/, dzieci kupowały sobie popcorn itp. Seans rozpoczął się o godz. 16.30. Film był efektowny plastycznie i muzycznie, również fabuła wszystkim się bardzo spodobała. Była to opowieść o dobrych, wesołych Trollach, które – aby przeżyć – musiały pokonać złych, ponurych Bergenów. Wątek walki dobra ze złem wpleciony był w akcję bez epatowania agresją, co czasem zdarza się nawet w filmach dla dzieci. Bohaterowie przeżywali wiele przygód i perypetii, wzbudzając sympatię widzów – naszych podopiecznych. Nawet „niedobrzy” Bergenowie odkrywają tajemnicę szczęścia i przeżywają przemianę – triumfuje to, co dobre, jasne, piękne… Optymistyczne i pokojowe przesłanie filmu ujęło wszystkich, film wywarł na dzieciach wrażenie i wyszły z kina zadowolone. W drogę powrotną wyruszyliśmy ok.18.30 i wkrótce byliśmy pod Świetlicą, skąd dzieci rozeszły się do domów.

Wycieczka do Biblioteki Śląskiej - 24.10.2016

W poniedziałek 24.10.br. dzieci z młodszej grupy świetlicowej wybrały się na zajęcia terapeutyczno – edukacyjne do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Pojechaliśmy busem, aby pogoda nie stanowiła przeszkody w dotarciu do celu /jak poprzednim razem/. Zajęcia rozpoczęły się o godz. 17.00. Tematyką ich były ogrody. Był to pokaz slajdów z najróżniejszych miejsc na świecie, podczas którego dzieci dowiedziały się, co to jest ogród w stylu francuskim, angielskim czy japońskim. Szczególnie uwzględniono aktualną porę roku czyli jesień z jej barwną urodą. Dzieci słuchały i odpowiadały na pytania. W drugiej części zajęć zadaniem dzieci było wykonanie „liścia” za pomocą farb akrylowych i tamponów. Miał to być liść jesienny. Nasi podopieczni otrzymali szablony i rozpoczęli zabawę kolorami. Powstały liście w ciepłych gamach i w różnych zestawach. Każdy liść był oryginalny i cieszył oko. Około 18.00 zajęcia dobiegły końca i udaliśmy się w drogę powrotną, dziękując prowadzącym za ciekawe i miłe popołudnie. Wróciliśmy busem pod Świetlicę około godz. 18.45. Stąd dzieci rozeszły się do domów.

Dzień Ogórka 2016.

b_500_375_16777215_0___images_stories_zdj_praca.jpg

W środę 19.10.2016r. dzieci ze Świetlicy przybyły wraz z rodzicami i rodzeństwem na imprezę pod nazwą Dzień Ogórka, na godz. 16.00. Obecna była również p.dyrektor I.Świerczyńska. Spotkanie rozpoczęło się z lekkim opóźnieniem od przywitania zebranych przez p.Agnieszkę, która następnie oddała głos p.dyrektor. Pierwszą częścią imprezy miało być uroczyste Pasowanie na uczestnika zajęć w Dziale Socjoterapii. Dyrektor I.Świerczyńska odczytała kontrakt współpracy pomiędzy dzieckiem i jego rodziną a Świetlicą. Pani Agnieszka wywoływała kolejno dzieci, a p.dyrektor za pomocą specjalnego ołówka z kokardką dokonywała aktu pasowania. Dzieci składały swój podpis pod kontraktem i nagradzane były brawami. Nasi podopieczni z pewnością na długo zapamiętają tę podniosłą chwilę – ważny moment w życiu Świetlicy.

 

Kolejnym punktem programu był poczęstunek. Tradycyjnie już został przygotowany w formie szwedzkiego stołu wspólnie przez wychowawców i rodziców. W menu były sałatki, kanapki krakersowe z serkiem i szczypiorkiem, chleb ze smalcem, ogórki różnego rodzaju, pomidorki i inne. Wszyscy chętnie się częstowali, również kawą, herbatą, sokami i ciasteczkami. Był to czas biesiady, po którym przyszła kolej na zabawę. Pierwszą konkurencją, w której mogły startować dzieci była „koszykówka ogórkowa” – rzuty ogórkiem do kosza / z podziałem na dzieci młodsze i starsze/. Zwyciężyła Ania i Marco. Emocji nie brakowało. Następnym konkursem było wykonanie rzeźby z ogórka – wspólnie: rodzice i dzieci. Ta konkurencja odbyła się w sali sportowej /na stole do tenisa/. Tu również było wiele wrażeń, bo pomysłów nie brakowało. Jury w składzie: Ania i Marco oraz p.dyrektor jako „ciało doradcze” nie miało łatwego zadania. Po dłuższej chwili ogłoszono wyniki: zwyciężył Alex z rodzicami. Odbyły się również konkursy dla rodziców: obieranie ogórka na czas i plasterkowanie ogórka na czas.

Inauguracja sezonu wycieczkowego 2016/2017.

b_500_375_16777215_0___images_stories_osikowa_dolina.jpg


W sobotę 8.10.2016r. dzieci ze Świetlicy pojechały na wycieczkę do Osikowej Doliny /Koziegłowy/. Pogoda niestety była listopadowa – zimno, szaro. Dzieci przyszły na zbiórkę pod Świetlicę, niektóre przed czasem, niektóre się trochę spóźniły. Około 9.00 ruszyliśmy busem w drogę. Podróż minęła szybko i na 10.00 byliśmy na miejscu. Gospodarze ciepło nas przywitali i zaprosili na warsztaty. Przedtem jeszcze odbyła się pogadanka o Osikowych tradycjach, dzieci poczęstowały się też ciasteczkami. Nasi podopieczni zachowywali się grzecznie i z chęcią przystąpili następnie do zajęć. Tym razem dzieci wykonywały Mikołaja i motylka. Wszyscy z zaangażowaniem tworzyli cudeńka, zaprojektowane przez twórców rękodzieła artystycznego z Osikowej Doliny. Podczas przerw dzieci mogły odwiedzić sklepik, popróbować heblowania /to nie takie proste!/, porozmawiać, posilić się i cieszyć się chwilą. Praca twórcza wciąga, a efekty naprawdę są bardzo satysfakcjonujące. Gospodarze tworzą miły klimat i czas szybko mija… O godz. 13.00 dzieci zakończyły zajęcia, Mikołaje i motylki powędrowały do pudeł, aby bezpiecznie zajechać do Chorzowa. Dzieci były zadowolone i bardzo grzeczne. Po 13.00 ruszyliśmy w drogą powrotną i przed 14.30 byliśmy już w domu. Być może pojedziemy jeszcze raz na wiosnę, by zakosztować również uroków grillowania i zabaw w ogrodzie.

Zakończenie roku  2015/2016

W środę 22.06.br. dzieci ze Świetlicy przyszły pożegnać rok szkolny 2015/16. Po godz. 15.00 nastąpił moment wręczenia dyplomów z dedykacjami, jak co roku. Każde dziecko otrzymało również drobną nagrodę – upominek /czekolada/. Następnie po 15.30 wyszliśmy ze świetlicy, aby pojechać do Katowic – do kina na film pt. „Angry Birds”. Wyjechaliśmy przed 16.00 i wkrótce znaleźliśmy się w kinie. Seans rozpoczął się o godz. 16.40. Dzieci cieszyły się, humory dopisywały, były grzeczne. Film był emocjonujący, akcja szybka, dużo się działo. Seans trwał do 18.30. Wrażeń było sporo. Drogę powrotną również odbyliśmy busem, pod świetlicą byliśmy o godz. 19.00 i tu się pożegnaliśmy, życząc sobie wspaniałych wakacji. Do zobaczenia za dwa miesiące!


Wycieczka do Ogrodzieńca

b_500_375_16777215_0___images_stories_ogrodzieniec.jpg

W sobotę 18.06.2016r. dzieci ze Świetlicy wybrały się na całodniową wycieczkę do Ogrodzieńca. Zbiórka była wyznaczona na 8.30 pod świetlicą. Dzieci przyszły punktualnie i przed 9.00 wyruszyliśmy busem w drogę. Dojechaliśmy bez przeszkód na miejsce ok. godz. 10.00. Pogoda była wymarzona – ciepło, lekki wietrzyk, bezchmurne niebo. Z parkingu poszliśmy pieszo pod zamek, gdzie czekaliśmy na przewodnika. Wkrótce pojawił się starszy, dziarski pan Jan, który rozpoczął opowieść od historii geologicznej regionu. Następnie poszliśmy do Sali Tortur, potem już na sam zamek. Na dziedzińcu dzieci przyciągnął widok pamiątek, ale na to przeznaczyliśmy czas na koniec. Przewodnik ciekawie i z humorem oprowadzał nas po ruinach, opowiadając o historii tego miejsca. Zamek wyglądał malowniczo, byliśmy na wszystkich piętrach, pokonując strome, wąskie schodki. Z wysoka roztaczał się piękny widok na okolicę. Zwiedzanie trwało ok. 2h, później nasi milusińscy kupili sobie pamiątki i poszliśmy na obiad do pobliskiej restauracji. Niektóre dzieci były trochę zawiedzione, że „nie ma pomidorowej”, ale obiad był smaczny. Po posiłku przyszedł czas na rozrywkę. Pani pilot zaprowadziła nas do Parku Ogrodzieniec, gdzie dzieci zwiedzały najpierw Park Doświadczeń Fizycznych /bardzo ciekawe i inspirujące eksponaty/. Dzieci najbardziej chyba zainteresował żyroskop. Drugim punktem programu były dmuchańce i karuzele, które pochłonęły naszych podopiecznych bez reszty. O tej akurat porze dnia słońce bardzo mocno zaczęło świecić i dzieci, wydawałoby się , szybko powinny były stracić animusz. Ale rozpierała je energia. O godz. 16.30 trzeba było ruszyć w drogę powrotną tak, że pod świetlicą byliśmy ok. 17.30. Niektóre dzieciaki miały jeszcze chęć iść na festyn pod Szyb Prezydent, która to impreza trwała akurat w Chorzowie Starym. Na miejscu jeszcze dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki, a potem pożegnaliśmy się, życząc sobie miłej niedzieli. Wycieczkę zaliczyliśmy do bardzo udanych.

 

Wycieczka do Biblioteki Śląskiej

W poniedziałek 20.06.2016r. dzieci z grupy młodszej pojechały do Katowic na zajęcia w Bibliotece Śląskiej. Zebraliśmy się w Świetlicy o godz. 15.00, przed 15.30 wyszliśmy na przystanek autobusowy, by dostać się do rynku. Było trochę zamieszania z biletami /bo nie wszyscy mieli legitymacje szkolne itp./, ale poza tym wszystko szło wg planu. Początkowo nieco obawialiśmy się opadów deszczu; na szczęście jednak pogoda nie sprawiła zawodu, było dość ciepło. W bibliotece znaleźliśmy się ok. godz. 16.30. Tym razem prowadząca zajęcia przygotowała dla dzieci muzykę Chopina i farby. Rozpoczęło się od pogadanki, dzieci odpowiadały na pytania i słuchały ciekawostek z życia naszego wielkiego kompozytora. Następnie malowały swoje odczucia słuchając nagrań. Dobrze się przy tym bawiły. Na koniec opowiadały o swoich pracach i wrażeniach. Nasi podopieczni byli grzeczni, zajęcia im się podobały. Czas szybko minął i po 17.30 wyszliśmy z biblioteki. Wsiedliśmy w tramwaj na pl.Miarki i wróciliśmy do Chorzowa. Przed godz. 19.00 byliśmy na miejscu – pod Świetlicą. Były to ostatnie zajęcia w Bibliotece w tym roku szkolnym.

Dzień Rodziny

W środę 8.06.2016r. odbyła się w świetlicy impreza z okazji Dnia Rodziny – Familiada w ogrodzie budynku Centrum Pracy Socjalnej, gdzie mieści się Świetlica. Impreza dla dzieci, rodziców i rodzeństwa miała formę pikniku z grillem. Każdy dla siebie przyniósł kiełbaski i chleb oraz coś na wspólny poczęstunek /soki, sałatki, przekąski itp./. Pogoda była piękna. Rozłożyliśmy się w ogrodzie na ławkach, krzesłach i kocach, towarzyszyła nam muzyka. W grillowaniu prym wiedli: p.Sławek, p.Iwona i p.Marek. Dzieci grzecznie i zgodnie się bawiły i częstowały, panował nastrój błogiego relaksu. Rodzice również mieli czas na rozmowę i poczęstunek. Niczego nie brakowało. Impreza rozpoczęła się o godz. 16.00, około 17.00 p.Kasia i p.Ania poprowadziły zabawy ruchowe: naukę tańca integracyjnego i zabawę „Deszcz – słońce, noc – dzień”. Potem odbył się konkurs talentów – dzieci śpiewały i tańczyły do wybranej przez siebie muzyki. Były też zabawy na podwórku z p.Sławkiem. Pani Agnieszka informowała rodziców o planowanych wycieczkach. Nic nie zmąciło letniego, przyjemnego nastroju. Około 18.30 musieliśmy się pożegnać, ale pełni miłych wrażeń.

b_500_375_16777215_0___images_stories_zdj.jpg


Dzień Pomidora

b_500_375_16777215_0___images_stories_dzie_pomidora.jpg

W środę 18.05.16. odbyła się w Świetlicy impreza integracyjna pod nazwą „Dzień Pomidora”. Do Świetlicy przybyły dzieci wraz z rodzicami i rodzeństwem. Część gości, tak jak się umówiliśmy, przyszła z „biletami” – dedykacjami o Świetlicy, część przygotowała coś na miejscu. O godz. 16.00 p.Kasia przywitała zebranych, następnie p.Agnieszka przekazała informacje dotyczące wycieczek, planowanych w najbliższym czasie. Zaraz potem p.Sławek rozpoczął pierwszą zabawę – tradycyjnego „pomidora”. Było bardzo zabawnie, przegrani musieli wypić sok pomidorowy, a zwycięzcy dostali słodkie nagrody. Drugą konkurencją było pisanie bajki o pomidorze w czterech drużynach. Każda dostała kartkę papieru z początkiem pierwszego zdania wstępu, rozwinięcia, zakończenia i pointy. Drużyny tworzyły przygody pomidora przez 15 minut, potem odczytano całość. Wyszła z tego bardzo ciekawa opowieść, a śmiechu było wiele. Kolejna konkurencja polegała na rzucaniu kulkami z rozmoczonego papieru w „pomidora” – tarczę z punktami /od 1 – 20/. Dzieci świetnie się bawiły, i tu były nagrody. W międzyczasie odbył się poczęstunek w formie szwedzkiego stołu. Dominowały na nim potrawy z pomidorem, które sami przygotowaliśmy /rodzice i wychowawcy/. Ostatnią konkurencją było rysowanie karykatur, również w drużynach. Część dorosłych została modelami, członkowie drużyn wspólnie kreowali wizje plastyczne. Dominował duch zabawy i było radośnie. Gdy rozdaliśmy wszystkie nagrody przyszedł czas na pożegnanie. Było to bardzo przyjemne popołudnie.

Wycieczka do Będzina

b_500_375_16777215_0___images_stories_bdzin.jpg

W sobotę 21.05.16. wszystkie dzieci ze Świetlicy wybrały się na wycieczkę do Będzina, by pozwiedzać pałac Mieroszewskich, zamek i podziemia. Pogoda dopisała – było ciepło i słonecznie. Wyjechaliśmy busem punktualnie o 9.00. Najpierw udaliśmy się do pałacu, w którym dzieci zobaczyły zbiory archeologiczne i etnograficzne oraz sale pałacowe na piętrze z bogatym wyposażeniem – eksponaty z różnych epok i stylów. Następnie zwiedzaliśmy wystawy na zamku. Chłopców szczególnie zainteresowały zbiory broni. Ciekawe było również dla dzieci zwiedzanie podziemi. Na koniec pojechaliśmy do restauracji McDonalds’ w Czeladzi i tam trochę pofolgowaliśmy apetytom. Droga powrotna minęła szybko i ok. 14.30 wróciliśmy pod Świetlicę. Była to udana wyprawa.

Wycieczka do biblioteki

W poniedziałek 23.05.2016r. dzieci z grupy młodszej Świetlicy wybrały się na zajęcia do Biblioteki Śląskiej przy ul.Ligonia w Katowicach. Było ciepło i słonecznie. Wyjechaliśmy autobusem o godz. 15.35, w rynku przesiedliśmy się na tramwaj i ok. 16.15 byliśmy na miejscu. Tym razem zajęcia miały formę gry z pytaniami i zadaniami do wykonania. Na początku prowadząca opowiedziała dzieciom trochę o Julianie Tuwimie i jego bajkach i wierszach dla dzieci. Potem dzieci miały okazję grając dowiedzieć się czegoś więcej o bohaterach tej twórczości. Dzieci i chętnie i aktywnie włączyły się do zabawy. Było wiele emocji i radości. Na koniec jeszcze czytane były w kręgu niektóre wiersze J.Tuwima. Dzieci były grzeczne i zadowolone. Podziękowaliśmy za wszystko i przed 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Za miesiąc spotkamy się powtórnie.

Wycieczka do kina.

W środę 27.04.2016r. wszystkie dzieci ze Świetlicy odbyły wycieczkę do kina na film p.t. „Księga dżungli”. Wyjechaliśmy busem spod Świetlicy ok. godz. 15.00. Tym razem frekwencja była stuprocentowa. Seans rozpoczął się o godz. 16.00. Film nie zawiódł oczekiwań. Przygody małego chłopca, wychowanego w dżungli przez plemię wilków, były pasjonujące i przekonywująco przedstawione. Było wiele efektów i scen trzymających w napięciu, nikt się nie nudził. Sugestywne obrazy pozostaną na długo w pamięci naszych podopiecznych. Dzieci były grzeczne i zadowolone. Film skończył się ok. godz. 18.00 i wkrótce powróciliśmy busem na miejsce zbiórki. Nasi milusińscy lubią filmy przygodowe, a my lubimy ekranizacje klasyków literatury.

Uroczystość rozdania nagród w konkursie plastycznym.

W czwartek 28.04.2016r. o godz. 10.00 do Poradni na ul. Św. Pawła 11 przybyli laureaci konkursu plastycznego, zorganizowanego z okazji jubileuszu 20 – lecia Działu Socjoterapii. Konkurs przygotowany przez pracowników działu miał następujące przesłanie: „Mówię: nie! krzywdzeniu innych. Bądźmy razem przeciwko agresji.” Na naszych gości i ich opiekunów czekał w sali nr 10 poczęstunek oraz dyplomy i nagrody. W gronie laureatów znalazły się: w kategorii „gimnazja” – Anna Warzecha / I miejsce/ ze Społecznego Gimnazjum Śląskiego, Beata Pojda/wyróżnienie/ - z tej samej szkoły oraz Aleksandra Józefiak /wyróżnienie/ z Gimnazjum nr 5; w kategorii „szkoły podstawowe” – Anna Banaś /I miejsce/ z SP nr 13 oraz trzy uczennice SP nr 24: Kinga Wijasińska, Julia Witek i Julia Rieger – Hofman /wyróżnienia/. Uroczystość prowadziła p.dyrektor I.Świerczyńska. Po przywitaniu zebranych p.Dyrektor wyraziła swoją radość i satysfakcję związaną z odzewem, z jakim spotkał się konkurs, i dziękowała uczestnikom i opiekunom za włączenie się swoją postawą w akcję skierowaną przeciwko agresji w relacjach międzyludzkich. Wyraziła również nadzieję, że konkurs będzie miał kontynuację w przyszłości i zostanie poszerzony o uczestników z grona uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczennice wypowiadały się, jak postrzegają problem, podjęty przez hasło konkursu. Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody, opiekunowie – podziękowania za przygotowanie ich do udziału w konkursie. Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa – wszystkie nagrodzone zostały uwiecznione wraz ze swymi zwycięskimi pracami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się przed godz. 11.00. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom !

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ

W poniedziałek 25.04.2016r. dzieci z grupy młodszej wybrały się na zajęcia do Biblioteki Śląskiej w Katowicach /ul.Ligonia/. Pogoda była lepsza niż zapowiadano, bo nie padał deszcz, ale nie było zbyt ciepło. Dzieci przyszły na zbiórkę w Świetlicy o godz. 15.00, by zdążyć na autobus w kierunku Rynku w Chorzowie o godz. 15.35. Stamtąd pojechaliśmy tramwajem do Katowic. Zajęcia rozpoczęły się o godz. 16.30. Tym razem były to zajęcia biblioterapeutyczne. Dzieci usłyszały bajkę o małej niedźwiedzicy o imieniu Azul, która wraz z rodziną przeżyła trudne chwile ze względu na kolor swego futra. Na szczęście król niedźwiedzi w porę założył okulary i dostrzegł, jaka niesprawiedliwość spotkała bohaterów – bajka skończyła się szczęśliwie powrotem misiów do rodzinnych stron. Dzieci dobrze pojęły jej treść w rozmowie z prowadzącą. Potem dzieci wykonały misie na tekturowych szablonach przy użyciu plasteliny. Na koniec każdy z uczestników zajęć otrzymał prezent – niespodziankę. Powrót z biblioteki odbył się bez przeszkód i około godz. 19.00 dzieci rozeszły się spod Świetlicy do domów. Było to bardzo spokojne i miłe popołudnie.

b_500_375_16777215_0___images_stories_wigilia_mama.jpg

WIGILIA 2015

W środę 16.12.2015r. w Świetlicy odbyło się Spotkanie Wigilijne, połączone z warsztatami świątecznymi dla rodziców i dzieci. Wszyscy przybyli na godz. 16.00, podobnie jak dyrekcja Poradni oraz zaproszeni goście – p.Przewodnicząca komisji Edukacji Rady Miasta G.Kosińska – Jokel i p.Przewodniczący Rady Miasta J.Nowak. Najpierw zebraliśmy się w kaplicy Domu Dobroci, gdzie miały odbyć się warsztaty. Pani Dyrektor I.Świerczyńska uroczyście powitała gości, rodziców i dzieci. Dzieci wręczyły gościom oraz dyrekcji świąteczne upominki /witrażyki z choinkami/. Potem rozpoczęły się warsztaty, czyli tworzenie świątecznych ozdób w postaci lampionów i stroików na wigilijny stół. Jedne i drugie dzieci wspólnie z rodzicami, opiekunami i rodzeństwem tworzyły na bazie słoików z przeróżnych materiałów. Były zielone gałązki, sznurki, koronki, tasiemki, wstążki, rafia, papier brokatowy, brokat, suszone rośliny, „gwiazdy betlejemskie”, anyż, wanilia, rozmaite drobiazgi i gadżety, i wiele innych. Z tych różności dzięki swej pomysłowości wszyscy stworzyli oryginalne ozdoby, każdy po swojemu. Po części warsztatowej zebrani przeszli do sali wielofunkcyjnej Świetlicy na biesiadę wigilijną, która rozpoczęła się od złożenia życzeń świąteczno – noworocznych i dzielenia się opłatkiem. Podobnie jak w zeszłym roku każdy na poczęstunek przyniósł coś od siebie, także dzięki pozyskanym sponsorom nasza Wigilia była rzeczywiście odświętna i bogata. Dzieci otrzymały świąteczne paczki ze słodkościami i maskotki, rodzice od dzieci bombki wykonane przez podopiecznych na warsztatach w Osikowej Dolinie, a całe rodziny od wychowawców – choineczki ozdabiane techniką decoupage’u /z życzeniami/. Odbył się konkurs – krzyżówka świąteczna /przygotowany przez jedną z mam/, było wspólne kolędowanie. Było nas tak wielu, że z trudem pomieściliśmy się w naszej Świetlicy. Wszyscy chętnie częstowali się ciastami, sałatkami, krokietami i innymi smakołykami. Było bardzo miło i świątecznie. Impreza zakończyła się wspólnym sprzątaniem. Wszyscy otrzymali też ciasto do domu. Chyba każdy z uczestników tego spotkania wyszedł z dobrymi wspomnieniami, nadziejami i w nastroju radości.

b_500_375_16777215_0___images_stories_downloads.jpg

OSIKOWA DOLINA

W sobotę 14.11.2015r. dzieci ze Świetlicy pojechały do miejscowości Koziegłowy, gdzie znajduje się magiczne miejsce pod nazwą Osikowa Dolina. Byliśmy już tam w zeszłym roku szkolnym, ale część naszych dzieci rozpoczęła swój udział w zajęciach od 1.09.15., a te które już tam były z chęcią wybrały się po raz drugi, tym razem na warsztaty bożonarodzeniowe. Wyjechaliśmy po 9.00 sprzed Świetlicy. Pogoda była lepsza niż zapowiadano. Na miejscu byliśmy ok. 10.30. Zostaliśmy powitani opowieściami i tradycyjnie – ciasteczkami maślanymi. Potem dzieci rozpoczęły zajęcia. Wykonały z drewna osikowego bombki i choinki – śliczne cudeńka. Były dumne z efektów swej pracy, a my – wychowawcy pełni uznania, że prawie 3h potrafiły się skupić i tak pięknie pracować. Na koniec dzieci poszły jeszcze do ogrodu, żeby trochę rozprostować kości przed podróżą. A potem ruszyliśmy w drogę powrotną. Już wtedy pogoda zaczęła się psuć, robiło się zimno i wietrznie. Nasz bus dowiózł wszystkich bezpiecznie pod Świetlicę ok. 15.30., skąd dzieci rozeszły się do domów. Dzieci miały dobre humory i z radością zaniosły swoje dzieła, by pochwalić się rodzicom. Był to bardzo miły, udany dzień.

b_500_375_16777215_0___images_stories_downloads_1.jpg

PASOWANIE I DZIEŃ KARTOFLA

We wtorek 10.11.2015r. dzieci ze Świetlicy przybyły wraz z rodzicami i rodzeństwem na uroczystość Pasowania połączoną z imprezą integracyjną pod hasłem Dzień Kartofla. Był to pierwszy taki dzień w historii Świetlicy. Spotkanie zaczęło się od powitań i informacji dotyczących planowanych wycieczek. Następnie przyszła pora na podpisanie kontraktów współpracy i uroczysty moment pasowania. Dzieci, które dłużej już uczęszczają na zajęcia do Świetlicy odnowiły swoje zobowiązania, a te które rozpoczęły dopiero swój udział w życiu Działu Socjoterapii zostały zapoznane ze swymi przywilejami i obowiązkami, podobnie rodzice. Aktu pasowania dokonała p.Dyrektor I.Świerczyńska, a każdy pasowany złożył swój podpis pod kontraktem. Po tej uroczystej i oficjalnej części przyszedł czas na degustację potraw z ziemniaka. Dzieci przedstawiły historię kartofla i różne ciekawostki na jego temat, a mama Weroniki przygotowała quiz. Na naszą uroczystość wszyscy przynieśli coś do wspólnego poczęstunku, była nawet potrawa hiszpańska, sałatki i inne pyszności. Na koniec zebrani przeszli do sali sportowej, aby wziąć udział w konkursach. Pierwszym był konkurs na rzeźbę z ziemniaka. Dzieci wykonały, każde po swojemu, różne postacie i zwierzątka, korzystając z przyniesionych przez siebie „gadżetów”. Powstały różne stworki, a zwyciężył Mateusz. Druga konkurencja była przeznaczona dla rodziców; zadanie brzmiało: kto najszybciej obierze ziemniaka tak, aby skórka była najdłuższa/ czas – max. 1 minuta/. Było wiele emocji, a zwyciężyła mama Maksia. Były też zdjęcia i nagrody. Wszyscy dobrze się bawili i impreza przeszła do historii jako bardzo udana.

WYCIECZKA DO KINA

W środę 30.09. br. Świetlica wybrała się na wycieczkę do kina. Po przerwie wakacyjnej dzieci zaczęły znowu uczęszczać na zajęcia i z chęcią spędzać wspólnie czas na różnych aktywnościach – nauka, zabawa, twórczość, a także wycieczki… Pojechaliśmy do kina w Katowicach na film pt. „Hugo i łowcy duchów”. Wyruszyliśmy o godz. 16.00, by zdążyć na seans o godz. 16.50. Pogoda dopisała, obyło się bez przygód. Dzieci bardzo cieszyły się z wycieczki. Film im się podobał. Bohaterem opowieści był chłopiec, który zwycięża złego ducha. Dorośli w tym filmie mogą się od niego uczyć, jak zwyciężać zło i co jest najważniejsze. Po seansie wróciliśmy po 19.00 pod świetlicę, skąd dzieci rozeszły się do domów. Na następną wycieczkę wybieramy się za trzy tygodnie – będą to zajęcia w Bibliotece Śląskiej.

b_500_375_16777215_0___images_stories_osikowa_2.jpg

WYCIECZKA DO OSIKOWEJ DOLINY

W sobotę 30.05.br. dzieci ze Świetlicy zebrały się o 8.30 pod budynkiem przy ul. Kasprowicza 2, czekając na bus – wyjazd na wycieczkę do Osikowej Doliny. Wszyscy przyszli punktualnie i o czasie wyjechaliśmy do Koziegłów /kierunek – Częstochowa/. Dzieci czekała niespodzianka, miały dobry humor, a pogoda była wprost wymarzona. Bez przeszkód zajechaliśmy na miejsce, gdzie czekały na nas panie instruktorki – pierwszym punktem wycieczki były warsztaty rękodzieła artystycznego. Z drewna osikowego dzieci miały wykonać dekoracyjne cudeńka. Nasi podopieczni zadziwili nas zdyscyplinowaniem i gotowością do pracy. Z wielkim zaangażowaniem dzieci wykonywały „jeżyka” i „koszyk”, co trwało ok. 3 godzin. Atmosfera była wyjątkowa, dzieciom spodobały się warsztaty i miejsce, w którym się znalazły. W przerwie zajęć każdy spróbował heblowania – tak powstają „wióry” osikowe, z których tworzone są wyroby, jakie na początku oglądaliśmy w sklepiku.

Po części warsztatowej dzieci przeszły do ogrodu, gdzie czekały na nie grillowane kiełbaski, pyszny chlebek ze smalcem, ogórki i herbatka. Było miejsce do zabawy na świeżym powietrzu, dzieci bawiły się z sympatycznym labradorem, grały w piłkę – ogólnie swoboda i relaks! Trochę pokropił deszczyk, ale przyjemności było tak wiele! Przed godz. 14.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną, by ok. 15.30 znaleźć się pod świetlicą.

Była to jedna z najmilszych wycieczek, na jakiej byliśmy wspólnie, wyjątkowo pełna dobrych wrażeń.

b_500_375_16777215_0___images_stories_dzien_rodziny.jpg

DZIEŃ RODZINY 2015

We wtorek 26.05. wszystkie dzieci wraz z rodzicami bądź opiekunami i rodzeństwem spotkały się w Świetlicy na familiadzie z okazji Dnia Rodziny, jak co roku. Spotkanie rozpoczęło się o godz.16.00. Na początek przypadły słowa powitania i informacje związane z wycieczką całodniową, planowaną na sobotę 30.05. Pani Ania „zorganizowała” mikrofon, więc słyszeliśmy się bardzo dobrze. Dzieci wręczyły bliskim laurki z okazji ich święta. Pani Kasia przedstawiła plan zabawy i rozpoczęła pierwszy konkurs. Polegał on na zgadywaniu z zasłoniętymi oczami, jaki owoc, warzywo bądź przyprawę właśnie wziąłeś do ust. Chętnych do poddania się próbie było wielu – najpierw kosztowały dzieci, potem mamy. Pan Sławek był głównodowodzącym i podawał „zagadki” do ust konkursowiczów, którzy grzecznie siedzieli w trójkach na krzesełkach. Było nas dużo, sala gęsto była zastawiona stołami, na których czekał poczęstunek. Atmosfera towarzysząca konkursowi była bardzo gorąca. Zagadki, jak się okazało, nie były takie proste. Rywalizacja była pasjonująca, towarzyszyły jej brawa i okrzyki radości. W konkurencji dziecięcej zwyciężył Krzysiu, wśród mam triumfowały pani Magda i pani Marzena.

Następnie przyszła pora na poczęstunek, który tym razem przygotowany został w formie szwedzkiego stołu. Było wiele pyszności, które wspólnie przygotowaliśmy. Równocześnie odbyło się losowanie uczestników kolejnej konkurencji, nazwanej „Ranłej”. Wylosowano „modelki” i „kreatorów”. Konkurs prowadziła pani Magda, mama Kamila i Wiktora. Modelkami zostały dwie mamy, babcia i tata, a kreatorami mody były dzieci w zespołach dwuosobowych. Pozostali uczestnicy utworzyli jury. Konkurencja polegała na ubraniu modela w najbardziej niesamowity sposób, wykorzystując „ciuchy”, materiały, nożyczki, agrafki itp. Towarzyszyło jej wiele emocji. Dzieci z zapałem wymyślały stroje. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania, a pokaz mody był dowodem wielkiego poczucia humoru i kreatywności uczestników, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Było to wspaniałe doświadczenie i zabawa. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć i wszyscy świetnie się bawiliśmy. Na ostatni konkurs zabrakło już czasu, trzeba było wziąć się za sprzątanie, w którym znowu zjednoczyliśmy swoje siły. Jesteśmy coraz bardziej zgraną i zintegrowaną społecznością.

Ten Dzień Rodziny będziemy długo wspominać.

b_500_375_16777215_0___images_stories_praca.jpg

WARSZTATY WIOSENNO - WIELKANOCNE

Kolejna impreza w Świetlicy odbyła się 25.03.2015r., w środę, kiedy to wszystkie dzieci wraz z rodzicami i krewnymi przybyły na warsztaty wiosenno – wielkanocne. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00. Najpierw wszyscy udali się do kaplicy w Domu Dobroci /po sąsiedzku/ na część warsztatową. Wykonywane były stroiki świąteczne z najróżniejszych materiałów. W doniczkach w kształcie skorupki od jajka dzieci i opiekunowie tworzyli z zielonych gałązek oraz materiałów plastycznych i naturalnych /kartonów ,sizalu, rafii, wstążek, styropianowych „jajek”, zasuszonych roślin i innych/ piękne ozdoby na świąteczny stół. Po zakończeniu pracy wszyscy uczestnicy przeszli do sali wielofunkcyjnej w świetlicy na świąteczny poczęstunek. Złożyliśmy sobie życzenia zdrowych i radosnych świąt, a następnie Zajączek wręczył dzieciom i rodzicom prezenty w postaci słodyczy i ozdobnych kart w kształcie wielkanocnej pisanki, z życzeniami i dedykacjami dla dzieci. Odbyła się część biesiadna. Dzięki sponsorowi można było poczęstować się pysznym ciastem, poza tym każdy z uczestników łącznie z wychowawcami  dołożył coś od siebie. Jedna z mam przygotowała quiz dotyczący tradycji świątecznych, w której to zabawie nagrodą za każdą poprawną odpowiedź było …. jajko prosto od kury! Było serdecznie i miło, toteż impreza szybko się nie skończyła. Dzięki sprawnej pomocy gimnazjalistów i wolontariuszki Marty prace porządkowe nie trwały długo. Na pożegnanie jeszcze rozdawaliśmy ciasto… Było to bardzo twórcze i radosne popołudnie.

b_500_375_16777215_0___images_stories_ostatnio_zaktualizowane_1.jpg

WIELKANOC W DZIALE SOCJOTERAPII

Kolejna impreza w Świetlicy odbyła się 25.03.2015r., w środę, kiedy to wszystkie dzieci wraz z rodzicami i krewnymi przybyły na warsztaty wiosenno – wielkanocne. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00. Najpierw wszyscy udali się do kaplicy w Domu Dobroci /po sąsiedzku/ na część warsztatową. Wykonywane były stroiki świąteczne z najróżniejszych materiałów. W doniczkach w kształcie skorupki od jajka dzieci i opiekunowie tworzyli z zielonych gałązek oraz materiałów plastycznych i naturalnych /kartonów ,sizalu, rafii, wstążek, styropianowych „jajek”, zasuszonych roślin i innych/ piękne ozdoby na świąteczny stół. Po zakończeniu pracy wszyscy uczestnicy przeszli do sali wielofunkcyjnej w świetlicy na świąteczny poczęstunek. Złożyliśmy sobie życzenia zdrowych i radosnych świąt, a następnie Zajączek wręczył dzieciom i rodzicom prezenty w postaci słodyczy i ozdobnych kart w kształcie wielkanocnej pisanki, z życzeniami i dedykacjami dla dzieci. Odbyła się część biesiadna. Dzięki sponsorowi można było poczęstować się pysznym ciastem, poza tym każdy z uczestników łącznie z wychowawcami  dołożył coś od siebie. Jedna z mam przygotowała quiz dotyczący tradycji świątecznych, w której to zabawie nagrodą za każdą poprawną odpowiedź było …. jajko prosto od kury! Było serdecznie i miło, toteż impreza szybko się nie skończyła. Dzięki sprawnej pomocy gimnazjalistów i wolontariuszki Marty prace porządkowe nie trwały długo. Na pożegnanie jeszcze rozdawaliśmy ciasto… Było to bardzo twórcze i radosne popołudnie.

Wigilia 2014

W środę 17.12. spotkaliśmy się w Świetlicy po raz ostatni w 2014 roku. Do Świetlicy przybyły dzieci wraz z rodzicami i krewnymi oraz goście: p.Przewodnicząca Komisji Edukacji RM i p.Kierownik Centrum Pracy Socjalnej w Chorzowie Starym oraz dyrekcja Poradni. Do Spotkania Wigilijnego przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, tego dnia wszystko było już zapięte na ostatni guzik, każdy miał swój osobisty wkład w przygotowanie Wigilii. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00 od przywitania przybyłych, goście otrzymali od dzieci świąteczne upominki. Następnie, tradycyjnie już odbyła się część warsztatowa. W tym roku dzieci wraz z opiekunami wykonywały stroiki świąteczne z zielonych gałązek choinkowych i ozdób różnego rodzaju. Powstały bardzo różnorodne i piękne kompozycje, które każdy z obecnych zabrał potem do domu. W drugiej części odbyła się biesiada rozpoczęta złożeniem życzeń, po czym symbolicznie sąsiad z sąsiadem podzielił się opłatkiem. Dzięki wspólnej inicjatywie /projekt „Wigilia”/ w tym roku stół wigilijny był szczególnie bogaty i wszyscy chętnie się częstowali. Dla dzieci wyjątkowo miły i oczekiwany był moment wręczenia paczek ze słodkościami /pozyskaliśmy na ten cel sponsorów/. Ale nie na tym się skończyła działalność Aniołka, którym w tym roku był Dominik. Również rodzice otrzymali upominki od dzieci – w postaci samodzielnie wykonanych gwiazdek z życzeniami i dedykacjami. Natomiast wychowawcy podarowali rodzinom, każdej z osobna, aniołki /płaskorzeźby/ z masy solnej ze specjalnymi życzeniami, aby dobro zagościło w ich domach. Po tych radosnych chwilach przyszedł czas na kolędowanie. Śpiewaliśmy pełni samych dobrych uczuć przy akompaniamencie gitary. Była to jedna z piękniejszych Wigilii w Świetlicy i na długo ją zapamiętamy.

WYCIECZKA DO SKANSENU

Gdy wróciliśmy do świetlicy odbył się długo wyczekiwany podwieczorek. Potem podsumowaliśmy wycieczkę, a kronikarz skrzętnie zanotował wszystkie ciekawostki ze skansenu. Jak poprzednio dzieci wywiązywały się z wybranych przez siebie ról: fotograf /Dominik/ uwiecznił wszystko bardzo skrupulatnie, a specjalista d/s niespodzianki /Krzysiu/ sprawił swoim kolegom i koleżankom dużą przyjemność, częstując gumą i lizakami. Dziennikarz /Darek/ przeprowadził wywiad z prowadzącą zajęcia, a stróż świetlicy i koordynator d/s organizacji wycieczki /Wiktoria/ pilnował bezpieczeństwa, porządku i dyscypliny. Była to bardzo smaczna wycieczka.W poniedziałek 24.11.b.r. udaliśmy się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie na zajęcia p.t.: "Kromka chleba nie spadnie z nieba". Wycieczkę poprzedziły przygotowania - odbyły się zajęcia p.t. "Od ziarenka do bochenka", podczas których dzieci podzieliły się na "rolników", "młynarzy" i "piekarzy", i zebrały wszystkie informacje o tym, jak powstaje nasz chleb powszedni. Wykonały też wypieki z masy solnej. Do skansenu pojechaliśmy wcześnie, bo już o 14.00 i w ciągu półtorej godziny słuchaliśmy opowieści o tradycjach związanych z pieczeniem chleba, zwiedziliśmy dom sołtysa z Katowic i ..... upiekliśmy bułeczki. Miło było się ogrzać w ciepłej od pieca izbie. Naszym podopiecznym bardzo podobało się robienie wypieków i wszyscy chcieli od razu zjeść gorące pieczywo /a to niezdrowo/.

 

WYCIECZKA DO PLANETARIUM

Imprezę zaliczyliśmy do udanych.w Kosmosie! Były też zagadki i zdjęcia pamiątkowe. a w szczególności Układu Słonecznego. Dzieci /wraz ze studentami, którzy odbywają u nas praktyki/ wykonały plakaty z planetami i ich opisem. Pani Kasia narysowała na dużym, granatowym brystolu cały Układ tak, aby dzieci uzmysłowiły sobie gdzie jest nasze miejsce Tydzień później /26.11./ podsumowaliśmy ten projekt na zajęciach, które dotyczyły budowy Wszechświata, i słuchały opowieści o niebie. Wycieczkę trochę uprzykrzył padający deszcz, bus spóźnił się nieco, ale niewygody zrównoważyła niespodzianka /słodka/, którą odpowiedni specjalista zaserwował w krytycznym momencie. Po zapoznaniu się z gwiazdami wróciliśmy pod Świetlicę.W środę 19.11. b.r. dzieci ze Świetlicy udały się na wycieczkę do Planetarium. Wyprawę poprzedziły przygotowania, które polegały na przydzieleniu dzieciom ról takich, jak: specjalista d/s niespodzianki, koordynator d/s organizacji wycieczki, kronikarz, dziennikarz, stróż świetlicy, fotograf i in. Dzieci przyszły jak co dzień na zajęcia, a na 17.00 pojechaliśmy do Parku Śląskiego, gdzie znajdował się cel naszej wycieczki /busem/. Dzieci wzięły udział w seansie, podczas którego śledziły roziskrzone gwiazdy, Słońce i planety, jakie widać na półkuli północnej, nad Afryką, na różnych szerokościach geograficznych, o różnych porach dnia i nocy; słynne gwiazdozbiory, jak np. Wielki Wóz, Gwiazdę Polarną,

 

PASOWANIE

Następna relacja dotyczyć będzie wycieczek.Rodzice zostali także zaproszeni  na  zebranie w dniu 21.11.b.r., a także poinformowani o warsztatach dla rodziców, które będą – zgodnie z ich wolą – odbywać się w czwartki. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze. Jedno z wymyślonych podczas zabawy „haseł dla Świetlicy” brzmiało: Szlifujemy nasze diamenty!W czwartek 6.11.b.r. spotkaliśmy się w Świetlicy na uroczystości Pasowania. Przybyli rodzice wraz z dziećmi oraz p.Dyrektor Irena Świerczyńska. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zebranych i odczytania Kontraktu Współpracy, jaki miały podpisać dzieci wraz ze swoimi opiekunami. Aktu pasowania dokonała p.Dyrektor – każde dziecko, które w tym roku rozpoczęło uczęszczanie do Świetlicy zostało pasowane na Uczestnika Zajęć Świetlicowych, pozostali odnowili swoje zobowiązania. Wszyscy podpisali kontrakty. Był to bardzo ważny i szczególny moment, który co roku przeżywamy w Świetlicy, zgodnie z nasza tradycją. Po tej części uroczystości zostały rodzicom przekazane informacje o planowanych w najbliższym czasie wycieczkach – rodzice podpisywali zgody na udział swych pociech. Potem była  część przeznaczona na poczęstunek i zabawę integracyjną.

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLICY


Następną imprezą w Świetlicy będzie Pasowanie, a potem – kolejna wycieczka.Już 20.10.b.r. wybraliśmy się ponownie do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na ul. Ligonia, do Działu Integracyjno – Terapeutycznego na zajęcia – niespodziankę. W wycieczce wzięły udział dzieci z grupy młodszej. I tym razem pogoda nam sprzyjała. Na miejscu przywitały nas dwie bardzo sympatyczne panie, które jak poprzednim razem/jeszcze w zeszłym roku/ poprowadziły zajęcia o charakterze biblioterapeutycznym. Tematem głównym była przyjaźń i wiążące się z nią postawy i uczucia. Dzieci usłyszały opowieść o psie Dżoku, który rzeczywiście mieszkał kiedyś w Krakowie, i o jego niezwykłej wierności swemu panu, mądrości i ogromnym przywiązaniu. Z rysunków dzieci powstała książeczka o Dżoku, ilustrująca jego możliwe spotkania z bohaterami różnych bajek. Dzieci oglądały slajdy, na których mogły zobaczyć, jak wyglądał bohater opowieści. Była to bardzo wzruszająca opowieść. Rok szkolny 2014/2015 rozpoczął się w Świetlicy od przyjęcia nowych uczestników. W środę dnia 10.09 b.r. został ogłoszony nabór do Działu w kilku szkołach. Dzieci chętnie wróciły do Świetlicy po wakacjach, odnajdując tu różne przyjemności. Łagodna jesień sprzyjała aklimatyzacji po długiej, wakacyjnej przerwie. Planowaliśmy imprezy, wycieczki, z których pierwsza odbyła się 15.10., również w środę. Była to wycieczka na wystawę budowli z klocków Lego /Gliwice – Centrum Handlowe „Europa Centralna”/. Na wycieczkę pojechaliśmy busem spod Świetlicy /dzieci z obu grup/, pogoda nie spłatała nam figla. Dzieci cieszyły się z wyprawy, a ich apetyty na ciekawe wrażenia zostały zaspokojone. Na wystawie było mnóstwo do oglądania: najróżniejsze budynki, obiekty, w tym olbrzymi Titanic! Niesamowite, co można zrobić ze zwykłych / niezwykłych!/ klocków. 

W kopalni cukierków

b_500_375_16777215_0___images_stories_w_kopalni_cukierkow_01.jpg

 

Dzień Rodziny

b_500_375_16777215_0___images_stories_dzien_rodziny_01.jpg

Wycieczka do Dinozatorlandu

Aby zapoznać się z prezentacją kliknij tutaj

W BIBLIOTECE ŚLĄSKIEJ

Aby zapoznać się z treścią artykułu kliknij tutaj.

Wycieczka do kopalni „Guido”.

W dniu 24.04.br. wybraliśmy się na wycieczkę do Zabrza do zabytkowej KWK „Guido”. Wyjechaliśmy busem spod Świetlicy po godz. 14.00. Pogoda dopisała, dzieci miały dobre humory i radośnie oczekiwały niespodzianek. Na miejscu rozdano nam kaski i rozpoczęło się zwiedzanie. Zjechaliśmy windą na poziom 170m. Jazda windą w ciemnościach była bardzo ekscytująca. Pani przewodnik oprowadzała dzieci po wnętrzu kopalni, objaśniając terminologię, historię, eksponaty, funkcję poszczególnych urządzeń i pomieszczeń, opowiadając o życiu górników i zwierząt – koni, pracujących w kopalni, i wiele innych ciekawych aspektów związanych z pracą pod ziemią. Dzieciom bardzo spodobały się sztuczne detonacje, imitujące wybuchy ładunków, i poszukiwanie skarbów w ramach lekcji z prehistorii. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w zawodach i zwiedzanie kopalni. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych, być może pojedziemy jeszcze kiedyś, aby zwiedzić poziom 320m.

WARSZTATY WIELKANOCNE

 Warsztaty Wielkanocne
More images...

BAL W ŚWIETLICY.

b_500_375_16777215_0___images_stories_bal_karnawaowy_2014.jpg

W poniedziałek 10.02. dzieci zebrały się w Świetlicy, aby pobawić się na Balu Karnawałowym. Salę udekorowaliśmy kolorowymi łańcuchami, wielką frajdę dzieciom sprawiła zabawa balonami. Wszyscy, którzy przyszli przebrani w fantazyjnym stroju otrzymali na wstępie nagrody. Potem było jeszcze wiele nagród /słodycze, drobne zabawki i atrakcyjne przedmioty/ w wielu konkurencjach, takich, jak: konkurs w zapamiętywaniu przedmiotów, łapanie pchełki, podbijanie ping ponga, „zwierzęta” /wymyślanie jak największej liczby różnych zwierząt/, latające krążki, spadające kostki, podbijanie balonu głową, konkurs słowotwórczy, zabawa „dzień, noc, słońce, deszcz”, „sałatka owocowa”. Zabawom towarzyszyła muzyka. Był również podwieczorek dla dzieci. Bal odbywał się w zgodnej, radosnej atmosferze, było wiele śmiechu i przyjemności. Każdy z uczestników miał okazję zdobyć nagrodę i wszyscy dobrze się bawili. Imprezę zaliczamy do bardzo udanych.

Koncert Arki Noego


 Koncert Arki Noego
More images...

Dnia 10 stycznia 2014 r. z grupką ośmiu osób udaliśmy się na Kolędowy Koncert Noworoczny w wykonaniu zespołu „Arka Noego”, który odbył się w kościele p.w. Św. Józefa w Świętochłowicach -  Zgoda. Świątynia szybko zapełniła się widzami, z których najważniejszymi odbiorcami były dzieci. Dla nich został zarezerwowany cały środek kościoła i przestrzeń blisko Zespołu. Kolędowy wieczór rozpoczął Ksiądz Proboszcz Czesław Centner, który przywitał zebranych i wprowadził  w klimat radości płynącej z narodzenia Pana Jezusa. Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Świętochłowice. Na koncercie byli także obecni Radni miasta.

W czasie koncertu mogliśmy wysłuchać zarówno pięknych kolęd i pastorałek, ale także dobrze wszystkim znanych utworów Zespołu, w tym np. „Taki duży, taki mały”, „A gu gu”, „Sieje je”, „Tato” (Nie boję się, gdy ciemno jest). Atmosfera panująca na koncercie sprzyjała wspólnemu śpiewaniu i przeżywaniu radości. Czynił to również słowami zachęty, występujący w roli lidera Zespołu - Robert Drężek, zastępujący nieobecnego w tym dniu założyciela Arki Noego - Roberta Friedricha.

Możliwość wysłuchania Zespołu „Arka Noego”, zobaczenia z bliska ich występu, pełnego dziecięcej spontaniczności i autentyczności, a także klimat miejsca sprawiły, że było to dla wszystkich niezapomniane przeżycie.

 

Świętujemy.

 Świętujemy
More images...

W środę 18.12.2013 r. o godz. 16.15 rozpoczęło się w  Świetlicy Spotkanie Wigilijne połączone z warsztatami plastycznymi dla rodziców i dzieci. Przybyła Dyrekcja Poradni oraz gość specjalny – Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Chorzów p.Grażyna Kosińska - Jokel.  Na tegorocznych warsztatach, które stały się już tradycją w Dziale Socjoterapii, wykonywaliśmy ozdoby świąteczne w postaci pudełka z choinkami na opłatek i dekoracyjnego wieńca, wszystko z kolorowych kartonów z użyciem różnych elementów dekoracyjnych i atrakcyjnych materiałów, jak np. rafia czy piórka. Dzieci i rodzice wspólnie pięknie tworzyli w kolędowej atmosferze, by około godz. 17.00 przenieść się do sali wielofunkcyjnej na wigilijny poczęstunek. Tutaj dzieci otrzymały prezenty od Aniołka w postaci paczek ze słodyczami i maskotek. W tej radosnej aurze wszystkim było miło razem pobyć i częstować się słodkościami. Pani Przewodnicząca złożyła zebranym serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne, dołączając się do głosu pani Dyrektor. Było to niezapomniane spotkanie, które połączyło wszystkich we wzajemnej życzliwości i serdeczności. Następne pełne atrakcji spotkanie w Świetlicy to bal karnawałowy /w ferie też będziemy się bawić/.

 

Uroczyste pasowanie

 Uroczyste pasowanie
More images...

W dniu 6.11.br. odbyła się w Świetlicy uroczystość Pasowania. W ramach imprezy miał miejsce akt pasowania na uczestnika zajęć świetlicowych, zebranie z rodzicami, na którym zostały poruszone ważne kwestie, oraz zabawa dla dzieci. Rodzice i dzieci wypełnili również ankiety dotyczące działalności Świetlicy. Podczas wspólnego podwieczorku odbyła się także zabawa integracyjna, podczas której dzieci i rodzice mogli się przekonać, czy znają wzajemnie swoje upodobania. Impreza przebiegała w serdecznej atmosferze. Zapraszamy na Spotkanie Wigilijne z warsztatami plastycznymi!

 

Co u nas słychać?

Na zajęciach we wrześniu pojawił się Miluś, sympatyczny renifer – maskotka, który towarzyszy dzieciom na każdych spotkaniu, rozpoczynając krąg. W październiku dzieci były na zajęciach terapeutycznych w Bibliotece Śląskiej, które dotyczyły twórczości Juliana Tuwima. Odbyła się gra z pytaniami i zadaniami, w której zwyciężyły dziewczynki. Chłopcom było trudno pogodzić się z przegraną. Na początek listopada przypadnie Pasowanie, doroczna uroczystość, kiedy to dzieci podejmują zobowiązania do aktywnego i systematycznego udziału w zajęciach. W tym roku przewidziane są również ankiety dla rodziców i dzieci, zabawa integracyjna i zebranie rodziców.

 

Zapowiedzi

W najbliższym czasie zaczniemy powoli przygotowywać się do Spotkania Wigilijnego i warsztatów zimowych. Będziemy wykonywać pocztówki świąteczne, dekoracje i modele na warsztaty.

W poniedziałek 20.06.2016r. dzieci z grupy młodszej pojechały do Katowic na zajęcia w Bibliotece Śląskiej. Zebraliśmy się w Świetlicy o godz. 15.00, przed 15.30 wyszliśmy na przystanek autobusowy, by dostać się do rynku. Było trochę zamieszania z biletami /bo nie wszyscy mieli legitymacje szkolne itp./, ale poza tym wszystko szło wg planu. Początkowo nieco obawialiśmy się opadów deszczu; na szczęście jednak pogoda nie sprawiła zawodu, było dość ciepło. W bibliotece znaleźliśmy się ok. godz. 16.30. Tym razem prowadząca zajęcia przygotowała dla dzieci muzykę Chopina i farby. Rozpoczęło się od pogadanki, dzieci odpowiadały na pytania i słuchały ciekawostek z życia naszego wielkiego kompozytora. Następnie malowały swoje odczucia słuchając nagrań. Dobrze się przy tym bawiły. Na koniec opowiadały o swoich pracach i wrażeniach. Nasi podopieczni  byli grzeczni, zajęcia im się podobały. Czas szybko minął  i po 17.30 wyszliśmy z biblioteki. Wsiedliśmy w tramwaj na pl.Miarki i wróciliśmy do Chorzowa. Przed godz. 19.00 byliśmy na miejscu – pod Świetlicą. Były to ostatnie zajęcia w Bibliotece w tym roku szkolnym.