Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

ul. Racławicka 23, 41-506, Chorzów; tel: (32) 241-54-39, (32) 770-01-57, fax: (32) 770-01-57; email: porpsyped-sekretariat@o2.pl

Get Adobe Flash player

Globalizacja gospodarki i rozwój cywilizacyjny powodują, że obecnie następuje przetasowanie w dotychczasowym rozumieniu różnych zawodów. Część z nich traci rację bytu, co wymusza przekwalifikowanie się osób dotychczas wykonujących te zawody, część zmienia swój charakter, co również wymaga zdobycia dodatkowej wiedzy. Powstają nowe profesje, których istnienie jeszcze kilka lat temu trudno byłoby sobie wyobrazić. Rynek pracy to organizm niezwykle dynamiczny, którego zmiany spowodowane są reakcją na rozwiązania prawne, sytuację społeczno-polityczną i rozwój biznesu. Docenia pracowników o określonych umiejętnościach i wiedzy, którzy potrafią szybko dostosować się do jego wymogów. Elastyczność to bardzo pożądana cecha i warto mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach raz nabyta wiedza nie wystarcza na długo, że trzeba kształcić się całe życie. Dotyczy to praktycznie każdej branży.

Podczas gdy nieustannie mówi się o kryzysie na rynku i problemach ze znalezieniem pracy, okazuje się, że to pracodawcy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Starzy fachowcy się wykruszają, a nowych brakuje. Co piąty Polak między 25 a 34 rokiem życia ma licencjat lub magisterkę, ale fachowców, niemal we wszystkich dziedzinach, nie ma. Wprost.pl stworzył ranking najbardziej poszukiwanych zawodów. Na szczycie znaleźli się inżynierowie, zamknęli go szefowie kuchni.

 1. Inżynierowie
  Mechanik, elektryk, inżynier lądowy – to najgorętsze profesje na rynku. Branża budowlana zgłasza zapotrzebowanie na inżynierów we wszystkich dziedzinach. Pracowników z tymi kwalifikacjami brakuje nieustannie od 5 lat i wszystko wskazuje na to, że problem będzie się pogłębiał. Uczelnie próbują różnymi sposobami zachęcać kandydatów do studiowania kierunków inżynierskich, jednak bezskutecznie – liczba absolwentów studiów technicznych ciągle nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom rynku pracy. Ponadto, liczy się na nim nie tylko papier, ale też doświadczenie oraz uprawnienia, często potwierdzane państwowymi egzaminami.

 2. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
  Pracownicy fizyczni uplasowali się na drugim miejscu listy. Okazuje się, że na rynku brakuje tych najbardziej wykwalifikowanych: ślusarzy, murarzy, spawaczy i hydraulików. Na braki w tych dziedzinach narzeka prawie każdy kraj w UE. Można więc zapytać, dlaczego w takim razie ich brakuje. Problem tkwi zarówno w systemie kształcenia (i przekwalifikowywania się) jak też… w stereotypowym patrzeniu na wykonujących te zawody.

 3. Technicy
  Przed 1990 r. blisko 80 proc. młodych Polaków kończyła edukację z dyplomami szkół zawodowych lub techników. Po ’90 r. coraz więcej absolwentów tych szkół zaczęło rejestrować się jako bezrobotni. To spowodowało spadek zainteresowania zawodowym kształceniem na rzecz edukacji ogólnokształcącej. Pojawił się nawet pomysł, żeby zupełnie wyeliminować technika. Jak się okazuje, niesłusznie, bo właśnie tego rodzaju specjaliści znaleźli się na trzeciej pozycji wśród najbardziej poszukiwanych pracowników. Coraz częściej poszukiwani są technicy takich specjalizacji, jak: budownictwo, farmaceutyka, informatyka, mechanika, automatyka. Na rynku jest również spore zapotrzebowanie na pracowników weterynarii, czy ochrony środowiska. Zainteresowanie tymi ostatnimi wynika głównie ze wzmożonych w ostatnich latach działań na rzecz przyrody. Praktycznie wszędzie potrzebni są specjaliści z zakresu jej ochrony, a technicy bardzo dobrze spełniają się w tej roli.

 4. Kierowcy
  Biorąc pod uwagę stan polskich dróg i tempo, w jakim buduje się autostrady, fakt, że w Polsce brakuje kierowców nie powinien chyba dziwić. Zapotrzebowanie na kierowców cały czas rośnie. To jeden z efektów ożywienia gospodarczego. Polscy kierowcy z doświadczeniem i wykształceniem wolą szukać pracy za granicą, gdzie mogą zażądać prawie o połowę wyższych zarobków.

 5. Przedstawiciele handlowi
  „Akwizytorom dziękujemy” głosi powszechnie znane hasło. Okazuje się, że wcale nie. Rynek pracy potrzebuje sprzedawców i komiwojażerów, bo sprzedaż jest siłą napędową biznesu. Zajmują się przede wszystkim osiąganiem określonych poziomów sprzedaży (tzw. targetów). Odwiedzają klientów w domach oraz kontaktują się z nimi telefonicznie. Niektóre firmy zatrudniające handlowców stawiają na doświadczenie, inne przede wszystkim na predyspozycje osobowościowe kandydatów, w tym umiejętność nawiązywania relacji oraz nastawienie na sukces. O ten jednak w pracy handlowca nie jest łatwo. Rynek jest chimeryczny, a powodzenia sprzedażowe zalezą przede wszystkim od kategorii oferowanych produktów. Być może właśnie dlatego oferty pracy dla handlowców są ciągle jednymi z najczęściej pojawiających się na tablicach ogłoszeń.

 6. Pracownicy działów IT
  Fakt, że brakuje na rynku specjalistów z branży informatyki i telekomunikacji jest już dzisiaj raczej tajemnicą poliszynela, więc nikogo raczej nie zdziwi, że pracownicy IT znaleźli się na liście najbardziej poszukiwanych zawodów. Dziwić może jedynie to, że uplasowali się dopiero na szóstej pozycji rankingu. Poszukiwani są przede wszystkim: analitycy, projektanci i programiści, a w dalszej kolejności konsultanci i administratorzy oraz pracownicy help desku. Najwięcej ofert składają informatykom duże miasta, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Tam też kandydaci mają największe szanse, żeby wywalczyć najatrakcyjniejsze wynagrodzenia.

 7. Szefowie kuchni, kucharze
  Popularność prowadzonych od kilku sezonów przez Magdę Gessler „Kuchennych rewolucji” i sukces zakończonego niedawno talent show „Master Chef” mogłyby wskazywać, że kucharzem w Polsce chce być każdy. Okazuje się, że wcale nie. Specjalność Pascala, Okrasy czy Makłowicza uplasowała się na 7 pozycji w rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów, zamykając nasz ranking.

Z kolei według opublikowanego przez Manpower Polska raportu najbardziej poszukiwanych zawodów wynika, że najtrudniej znaleźć w Polsce wykwalifikowanych pracowników fizycznych, menedżerów projektów oraz przedstawicieli handlowych.

Poniżej znajduje się lista pracowników, których – według deklaracji pracodawców – jest najtrudniej znaleźć, czyli 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2012 r.

Polska:

 1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
 2. Menedżerowie projektów
 3. Przedstawiciele handlowi
 4. Inżynierowie
 5. Kierowcy
 6. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
 7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji
 8. Kucharze/ szefowie kuchni
 9. Pracownicy produkcji
 10. Pracownicy działu Obsługi Klienta i Wsparcia Klienta